Anksioznost i tehnike za njeno prevazilaženje biće tema četvrte po redu radionice u okviru Savetovališta za mlade „Moje mesto” koja će biti održana u ponedeljak, 22. avgusta, od 17.30 sati u Domu omladine. Predavači su Jadranka Grujičić Đurić, psiholog i psihoterapeut i dr Nenad Stojadinović, psihijatar.
Radionica je besplatna, a pravo da se prijave imaju mladi iz Pančeva od 15 do 30 godina. Oni to mogu učiniti putem mejla radionicasavetovalista@pancevo.rs ili putem telefona 061/647-22-90.
Savetovalište za mlade „Moje mesto” mladim Pančevkama i Pančevcima je već dugo prvi izbor kada je reč o besplatnoj, sigurnoj i profesionalnoj psihološkoj podršci. Ove godine je rad savetovališta podržalo Ministarstvo omladine i sporta (MOS),
Nosilac projekta je Кancelarija za mlade Grada Pančeva, a partneri Grada su Udruženje „Psihogeneza”, Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti Кovin, Dom omladine i Udruženje „Pančevački omladinski centar” koje je osnivač portala zdravopancevo.rs.
– Dodatni vetar u leđa nam je dalo Ministarstvo omladine i sporta, koje je ove godine podržalo naše savetovalište sa dodatnih dva i po miliona dinara. Projekat traje osam meseci, a zahvaljujući podršci pomenutog ministarstva, uveli smo još jedan psihoterapeutski dan, kao i rad psihijatra koji nam jako mnogo znači. Takođe, dobili smo i mogućnost onlajn savetovanja preko portala „Zdravo Pančevo”, gde mladi mogu slati svoja pitanja psihologu u okviru rubrike „Sa psihologom na ti” – rekla je Marija Jević, članica Gradskog veća zadužena za kulturu i omladinu.
Кao i u slučaju radionica, pomoć u savetovalištu mogu da potraže mladi iz Pančeva od 15 do 30 godina. Za njih je otvoren mejl savetovalistezamlade@pancevo.rs i oni se za seanse isključivo prijavljuju putem tog mejla. Nakon toga oni se sastaju uživo sa izabranim psihologom, psihoterapeutom ili psihijatrom.
Prema rečima Marje Jević, u predhodnih godinu i po dana, odnosno od marta prošle godine, kroz savetovalište je prošlo oko 80 klijenata.
– Problemi s kojima mladi dolaze u savetovalište su različiti: od motivacije u učenju ili ljubavnih problema, pa do anksioznosti i depresije koji su najučestaliji. Imamo tu i različite poremećaje ponašanja, poput bipolarnog poremećaja. Zaista je širok spektar problema zbog kojih se oni javljaju. Pomoć u savetovalištu mogu dobiti i mladi mlađi od 18 godina, s tim što oni moraju da dođu u pratnji roditelja ili staratelja ili uz njihovu pismenu saglasnost – naglasila je članica Gradskog veća.
Pored individualnog rada sa psiholozima, psihoterapeutima i psihijatrima, te onlajn savetovališta, mladima su na raspolaganju i radionice, poput ove koja će se održati idućeg ponedeljka.
– Ovim projektom je predviđeno osam radionica, svakog meseca po jedna. Tri su već održane: jedna se ticala upotrebe lekova u psihoterapiji, druga radionica bila je na temu suicidalnosti, u trećem mesecu govorili smo o depresiji, a sada je na redu priča o anksioznosti. Sve radionice drže psihijatar i psihoterapeut.
Ona se zahvalila Gradu Pančevu i Ministarstvu omladine i sporta što su imali razumevanja za značaj ovog vida podrške mladima, pa je savetovalište moglo da proširi i intenzivira svoj rad.
– Mi smo u martu prošle godine krenuli sa dva dana psihološkog savetovališta, pa smo povećali na tri zbog velikog interesovanja klijenta. Sada u timu imamo i psihijatra, a mladima je na raspolaganju još jedan, četvrti psihoterapeutski dan. Samim tim je veći obuhvat onih koji mogu da dobiju besplatnu pomoć ovim putem.