Dom omladine Pančevo raspisao je 45. po redu konkurs za Zbornik poezije i kratke proze mladih sa prostora eks-Yu – „Rukopisi 45“.
Pravo učešća imaju svi autori između 15 i 30 godina starosti koji pišu na ex-jugoslovenskim jezicima, kao i jezicima nacionalnih manjina u Republici Srbiji. Konkurs će biti otvoren do 20. februara.
Na konkursu se može učestvovati sa poezijom i/ili kratkom prozom. Svaki autor može da pošalje do 3 pesme i/ili do 3 kratke priče.
Pesme mogu biti dužine do dve, a priče do tri kucane strane (maksimalna dužina priče je 7.000 karaktera, veličina fonta 12). Ispod rada treba se potpisati punim imenom i prezimenom i navesti godinu rođenja, adresu stanovanja (državljanstvo u slučaju da autor živi u inostranstvu), broj telefona i i-mejl.
– Molimo autore da lične podatke ostave i u „telu” mejla i na početku fajla s radovima, takođe da pesme odnosno priče budu u jednom Word dokumentu, da se ne šalju kompresovano (ZIP, RAR itd.) i bez eksternih linkova. Najzad, da poštuju dijakritičke znake (slova č, ć, đ, š, dž) i pravopisna pravila – apeluju organizatori konkursa.
Mejl adresa na koju treba slati radove je: zbornikrukopisi@gmail.com (sa naznakom „za Rukopise 45”).
Konkurs se završava 20. februara u ponoć.
Kako najavljuju organizatori, „Rukopisi 45“ će izaći iz štampe početkom maja ove godine, a promocija, odnosno trodnevni festival biće održan u zavisnosti od epidemioloških mera koje budu na snazi u tom trenutku.
Autorima iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Makedonije i Crne Gore koji ne budu bili u mogućnosti da dođu na promociju Zbornika, autorski primerci će biti poslati poštom.
Inače, „Rukopisi“ izlaze u Pančevu od 1976. godine, a pokrenuo ih je pančevački književnik i gimanzijski profesor Momčilo Paraušić s namerom da okuplja mlade, talentovane Pančevce i pruži im priliku da objave svoje radove.
Prve brojeve štampali su Udruženje književnika Pančeva i novinski list „Pančevac”, a zatim je izdavač postao Dom omladine Pančevo.
Krajem 80-tih godina prošlog veka, Rukopisi postaju jugoslovenski zbornik, zatim jedno vreme izlaze kao knjiga koja okuplja autore iz Srbije i Crne Gore, a 2004. godine ponovo postaju izdanje otvoreno za autore nekadašnjih jugoslovenskih republika, sada samostalnih država.