Ako poželite da naučite nešto više o neolitu i neolitskoj kulturi, nema boljeg mesta za očiglednu nastavu od Starčeva. Ako uz to za predavača imate Dragana Jankovića, arheologa i kustosa vinčanskog muzeja, dobitak je još i veći.
Upravo na takvom dobitku bili su svi oni koji su u utorak, 26. septembra, posetili predavanje Dragana Jankovića u održano u starčevačkom muzeju.
Tema predavanja je bila „Neolit – prvo modreno doba (starčevačka i vinčanska kultura)”, a gostujući arheolog se potrudio da na plastičan način približi period mlađeg kamenog doba na ovim našim prostorima što je bilo upotpunjeno fotografijama na video prezentaciji.
U uvodu Janković se dotakao mezolita – srednjeg kamenog doba koje je prethodilo neolitu kada se javila kultura Lepenskog vira, a zatim objašnjavao niz razloga zbog kojih su ljudi u neolitu prešli sa nomadskog na sedelački način života, i sa sakupljanja i lova na gajenje biljaka i životinja. Prema Jankoviću, starčevačka i vinčanska kultura su dve faze iste populacije homo sapiens-a. Kroz brojne primere predavač je dočarao prisutnima kako su se one razvijale od načina izrade grnčarije, kuća, prvih tkanina, načina ishrane, ali i simbolike figurina. Janković ističe da su to kulture koje nemaju kult ratnika, niti smrti već su poslednje koje slave život i uz to su egalitarne, to jest nemaju socijalno raslojavanje u svojim zajednicama.
Posle ovog zanimljivog i opsežnog predavanja, publika je imala brojna pitanja, na koja je kustos Janković rado odgovarao.
Ovom prilikom bilo je i reči obogaćivanju dela postavke starčevačkog muzeja koja se odnosi na repliku neolitskog naselja smeštenog u dvorištu starčevačkog muzeja, a čemu bi doprinos trebalo da da i Janković. On je već radio na sličnim projektima neolitskih naselja u Radmilovcu kod Beograda i Staparima kod Užica o čemu je i govorio na predavanju.
M. Jovišić