„Zajedno do zdravog i kvalitetnijeg života žena” naziv je tribine koja je večeras, povodom Dana žena, održana u prepunoj maloj sali Gradske uprave u Pančevu. Tribinu su organizovali Crveni krst Pančevo, Zavod za javno zdravlje i Centar za socijalni rad „Solidarnost”, a cilj ovog događaja bio je da se ženama skrene pažnja na to da svakog dana treba da sebe i svoje zdravlje stave na prvo mesto. U to ime, bilo je i konkretnih saveta o prevenciji nekih od najčešćih bolesti koje u današnje vreme pogađaju osobe ženskog pola.
Na početku večeri prisutne je pozdravio gradonačelnik Pančeva, Aleksandar Stevanović, čestitavši ženama praznik i poželevši im da pre svega budu zdrave i da imaju što više kvalitetnog vremena za sebe.
– Nije današnji dan jedini kada mi u Gradu Pančevu mislimo na žene, mi to činimo svakog dana. A da žene nisu takve kakve jesu: hrabre, požrtvovane i odvažne, ni naše društvo ne bi bilo ovakvo kakvo jeste. Žene zaista predstavljaju stub društva i bez njih ne bi bilo napretka kakav danas imamo. Grad Pančevo je u prošlosti mnogo radio na uspostavljanju rodne ravnopravnosti i rezultati su očigledni: mi smo, primera radi, nekad imali radna mesta na kojima je videti ženu bio izuzetak, što danas nije slučaj. Smatram da je to fantastična stvar. Trudićemo se i u budućnosti da što više implementiramo žene kako u društveno-politički život, tako i svuda gde je to potrebno, a to jedino možemo da uradimo zajedno – poručio je gradonačelnik.
Tribina je bila posvećena ženskom zdravlju i kvalitetu života u svim životnim dobima, a o ovoj temi su sa različitih aspekata govorile Milica Todorović, sekretarka Crvenog krsta, prim. dr Ljiljana Lazić, direktorka Zavoda za javno zdravlje Pančevo i Sanja Patalov Stojadinović, direktorka Centra za socijalni rad „Solidarnost”.
Milica Todorović pohvalila je situaciju u Pančevu kada je reč o položaju i ravnopravnosti žena.
– Grad Pančevo već decenijama unazad čvrsto korača putevima rodne ravnopravnosti, zastupa interese žena, bori se za njihova prava, daje im šansu i mogućnost da budu na rukovodećim mestima, da budu u politici i da odlučuju, da se čuje njihov glas, da budu volonterke i da i na taj način pomažu gradu i čitavom društvu. Večeras razgovaramo o onome što svi kao pojedinci, ustanove ili institucije činimo u našem gradu da bi se žene bolje osećale, da bi bile sigurnije i bezbednije bez obzira na životnu dob.
Prim. dr Ljiljana Lazić je na tribini govorila o zaštiti zdravlja žena.
– Zdrava žena je sposobna srećna i zadovoljna žena, ali da bi očuvala svoje zdravlje, potrebno je da svakodnevno radi na smanjenju rizikofaktora za nastanak bolesti, a ti rizikofaktori s godinama samo rastu. Najčešći problemi ženskog zdravlja su bolesti srca, karcinomi, osteoporoza, depresija i autoimune bolesti. Kada je reč o malignim bolestima, najčešći su karcinom dojke, potom debelog creva, pluća i grlića materice. Važno je zapamtiti šta mi možemo da uradimo da uopšte i ne dođe do pojave ovih bolesti. U sklopu primarne prevencije, možemo da delujemo tako što ćemo smanjiti sve one rizikofaktore koji su odgovorni za nastanak bolesti, a na koje je moguće uticati. U sklopu sekundarne prevencije, tu su i preventivni pregledi, skrininzi i sve one vrste prevencije koje dovode do ranog otkrivanja bolesti i primene adekvatne terapije i lečenja, jer upravo rano otkrivanje u većini slučajeva dovodi do izlečenja – rekla je doktorka.
Ona je u nastavku govorila o glavnim rizikofaktorima za nastanak bolesti, a to su genetske predispozicije, faktori životne sredine, hronične bolesti i loše navike, odnosno pušenje, nepravilna ishrana, gojaznost, fizička neaktivnost, konzumiranje alkohola itd. Žene su ovom prilikom saznale i najvažnije činjenice o prevenciji karcinoma dojke i karcinoma grlića materice.
Sanja Patalov Stojadinović podsetila je na to zašto se obeležava 8. mart i govorila je o tome koliko se uloga žene tokom vremena promenila.
– Dan žena se obeležava još od 1909. godine i to je dan kada su se žene izborile za svoju političku, socijalnu i ekonomsku ravnopravnost i pokazale koliko su hrabre, ali su i svih ovih godina nastavile da napreduju na tom planu. Kada je reč o položaju žena u današnje vreme i načinima da se on poboljša, iz ugla Centra za socijalni rad mogu da kažem da je, uprkos poboljšanju položaja žena u društvu, nažalost nasilje nad ženama i dalje aktuelno. Žene su i dalje najčešće žrtve porodičnog nasilja, partnerskog nasilja i nasilja u biološkoj porodici. Neke od tih žena poseduju lične kapacitete i uspevaju da izađu iz tog začaranog kruga, ali i dalje imamo veći broj žena iz osetljivih kategorija koje nažalost nisu u mogućnosti da to učine. Mi smo tu kao ustanove i institucije da ih zaštitimo i ovom prilikom bih pohvalila situaciju u Gradu Pančevu u pogledu saradnje Centra za socijalni rad, policije i tužilaštva, jer svakodnevno 24 časa odgovaramo na pozive, kojih ima u svako dobra, i danju i noću, i dajemo sve od sebe da pružimo zaštitu svim žrtvama nasilja – rekla je Patalov Stojadinović.
Ona je ohrabrila žene koje trpe nasilje da se jave na SOS telefon Sigurne kuće u Pančevu 0800/100-113, a uputila je i reči podrške i ohrabrenja svim ostalim ženama čestitajući im praznik.
Pogledajte i čestitku koju je gradonačelnik Pančeva povodom 8. marta uputio sugrađankama: