Promocija nove knjige za malu i veliku decu Pančevke Aleksandre Mihajlović „Princeza sa tavana” biće održana u subotu, 19. oktobra, od 18 sati u Malom klubu Doma omladine.
Knjigu je objavio „Službeni glasnik”, a autorka navodi da ovaj dečji roman, namenjen prinčevima i princezama, ali i onim velikima koji žele da saznaju više, obuhvata priče o 16 srednjovekovnih vladarki.
– Na jednom očišćenom i udešenom tavanu, jedna ponekad malo tužna Lala, kojoj nedostaje tata, sa ushićenjem čeka svoju tetku da joj pripoveda o dogodovštinama s putovanja. Ubrzo će i Lala, a zatim i njene drugarice, pa i čak dva dečaka, krenuti na putovanje kroz vreme – sve do srpskog srednjeg veka i dvorova Nemanjića, Lazarevića, Brankovića. Zanosno tetkino pripovedanje o srpskim vladarkama preneće ih načas i na vizantijski i na ruski dvor. Čaroliju će prekidati bakin borbeni poklič „Ruča-a-a-a-ak!“ A onda će se i baka i mama popeti na „dvor“. Pripovedanje bogato istorijskim podacima koji se usvajaju kao igra, sa zanosom i oduševljenjem pobuđuje na produbljivanje znanja, bez obzira na uzrast čitaoca. Filmičnosti ove jedinstvene zbirke doprinose umetničke fotografije savremenih „princeza sa tavana“ – ovako je na sajtu izdavača opisana ova knjiga.
Kako otkriva autorka, u romanu „Princeza sa tavana” Lala, glavna junakinja, sa svojim drugarima, uživljava se u priču o Kosari, Ani Nemanjić, Evdokiji, Ani Dandolo, kraljici Jeleni, Simonidi. Potom oni „odlaze” na dvor Lazarevića, gde ih čekaju kneginja Milica i njene kćeri: Jelena Balšić i Olivera. Dvor Brankovića i zidanje Smedereva, sve sa tajnom, tera ih na razmišljanje. A tu su i Jelena Dragaš, poslednja vizantijska carica i Ana Jakšić, baka Ivana Groznog…
– U romanu „Princeza sa tavana” deca uče da princeza ne treba samo da bude lepa, sa finim ponašanjem, već da se, najpre, istakne mudrošću, dobrim odlukama, diplomatijom i znanjem. Oni uče o Veneciji i Konstantinopolju, o moru i Bosforu, o Kruševcu, prestonom gradu Lazarevića i Smederevu, koje je Irina sa Đurađem Brankovićem gradila. Vide da su njihove omiljene princeze morale ne samo da se staraju o dvoru, već često i o državi, da su volele knjige, imale velike biblioteke, koje su selile kada su bile primorane (kao Angelina Branković), da su pisale, mnoge na nekoliko jezika, vezle, pomagale siromašnima, osnivale škole, bolnice i prihvatilišta, da su mnoge ostavile i prelepe manastire. Da je Barbara Frankopan, žena čuvenog Zmaj-Ognjenog Vuka, imala prvu juvelirsku radionicu u kojoj se nije pravio samo nakit, već i mnoge poznate relikvije. Lala i njen brat, drugarice i drugar Ivan, (sa kojim se knjiga i završava, jer on glumi Ivana Groznog i dirljivo priča o svojoj baki Ani, sestri Jelene Jakšić), učeći o princezama, uče o ljubavi, plemenitosti, hrabrosti, saučešću i koliko se može voleti ne samo svoja porodica, već i prijatelji, svoj narod i koliko je dragocena zemlja u kojoj živiš ukoliko ima sve humanističke, prave vrednosti – navodi Aleksandra Mihajlović na svom Instagram profilu.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Ako vas je ova tema zaintrigirala, a iz opisa naslućujete da je reč o knjizi kakvu svako malo i veliko dete zaslužuje da ima (u pravu ste!), pohrlite na promociju da čujete više i da, ako već niste, upoznate Aleksandru Mihajlović, jer koliko vredi čitati njene knjige, toliko vredi i sedeti u prvom redu i slušati njene reči i sve ono što vam između redova kaže…