Neobična i jedinstvena manifestacija sa velikim potencijalom da preraste u tradicionalan događaj koji će proslaviti kraj u kome je nastala, održana je poslednjeg dana jula u Bavaništu. Reč je o manifestaciji „Dani kukuruza”, koja je, zahvaljujući bogatom, raznolikom i lepo osmišljenom programu za decu i odrasle, ukusnim đakonijama, ali i zanimljivim takmičenjima sa primamljivim nagradama, uspela da okupi čak oko pet stotina posetilaca.
Prelepe slike koje su snimljene u Bavaništu tokom ovog događaja dovoljno govore o tome koliko je čitava zamisao bila dobra.
A iza cele priče, verovali ili ne stoje samo četiri žene iz tog sela u opštini Kovin: Branka Marković, Danijela Protić, Nataša Dragosavac i Tatjana Obradović.
– Nataša je profesorka književnosti, radi u Dolovu kao nastavnica srpskog jezika, Branka je poljoprivrednica, Danijela je po struci vaspitač, ali se bavi frizerskim poslom, manikirom, pedikirom i šminkanjem. Ja sam umetnička duša i preduzetnica. Bavim se restauracijom i redizajnom nameštaja, slikanjem, izradom suvenira, umetničkom keramikom i ikonopisanjem. Spojila nas je želja da napravimo manifestaciju kakvu još niko nema, ali i ljubav prema kuvanom kukuruzu. Čak se i ne družimo privatno, okupile smo se slučajno oko jedne akcije uređenja sela, a to poznanstvo iznedrilo je sada „Dane kukuruza” – kaže uz osmeh Tatjana Obradović.
Takmičenja su u nedelju privukla veliku pažnju. Ona su održana u nekoliko disciplina, mahom kulinarskih, pa su se tako birali najbolji kačamak, proja, boza, kuvani i pečeni kukuruz, kolač, salata i jelo sa kukuruzom i tome slično.
Odmah po otvaranju manifestacije, u kazanima je počeo da se krčka kukuruz, a zamirisao je i onaj pečeni na vatri, odnosno na roštilju.
Meštanin Bavaništa Dejan Stankov je sa svojom zapregom sve do mraka vozio posetioce kroz selo, a prilici da se provozaju sa Dejanom najviše su se radovala deca.
Mnogi posetioci su iskoristili priliku da se slikaju kod oslikanih panoa i u plastu od kukuruzovine. Sve je u Bavaništu bilo u znaku kukuruza, simbola berićetne godine i pitome banatske ravnice.
Za najmlađe su održane i radionice na kojima su klinci bojili, crtali ili pravili „bunare” od šapurina.
– Uz pomoć animatorki Milice Živković i Bojane Đorđević smo uspeli da od svih divnih umetničkih dela izdvojimo crtež Nevene Stanisavljević i bunar od šapurina Stefana Jankova i da ih nagradimo lepim slatkim paketima, koje je obezbedio sponzor „TSV diskont Rio” iz Bavaništa – kaže Tatjana Obradović.
Tokom trajanja manifestacije posetiocima je podeljeno više od 400 klipova kuvanog i pečenog kukuruza. Jeli su se proja, kačamak sa slaninom i sirom, kao i palačinke sa kukuruznim brašnom, kokice i još mnogo raznih đakonija od kukuruza.
– Žiri u sastavu Nada Sapundžija, direktorka škole u Bavaništu, Miodrag Stamenković, poljoprivrednik, Saša Кeka Gusar, preduzetnik i Danijela Radić, zemljoradnik, doneo je odluku o najboljim jelima od kukuruza, publika je izglasala najlepše strašilo, a Bojana Đorđević, vaspitačica, najbolji bunar od šapurina i najlepši crtež – kaže naša sagovornica.
Upravo izbor za najlepše strašilo dodao je ovoj manifestaciji još nekoliko poena kada je reč o originalnosti i atraktivnosti. Biralo se najlepše baštensko strašilo za ptice, a pobedniku je sledovala nagrada od 10.000 dinara. Strašilo je moralo biti napravljeno od prirodnih, postojanih materijala, radi daljeg čuvanja u izložbenoj postavci. Nisu se smele koristiti kupljene maske, a strašilo nije smelo biti u liku čudovišta, veštica i slično, već je moralo imati lik čoveka.
Za svoje favorite mogao je glasati svako ko je to želeo i to tako što bi kraj odabranog eksponata staviti jednu šapurinu. Tako su strašila sa najviše prikupljenih šapurina, odnosno glasova ušla u uži izbor, a najbolje je potom odabrao žiri.
Prema rečima Tatjane Obradović „organizacioni odbor” zadovoljan je kako je sve prošlo.
– Utisci? Pa, uvek može bolje. Sve u svemu, zadovoljne smo. Reakcije ljudi su jako pozitivne, nagrade su bile dobre, naročito su deca uživala. Veliko hvala imućnijim zemljoposednicima iz Bavaništa koji su obezbedili nagrade. Zamerka je da bi meštani mogli, osim pohvala, više da se angažuju oko same pripreme manifestacije. Dogodine imaju priliku za popravni.
Na kraju je ostala želja da po ovoj manifestaciji Bavanište postane prepoznatljivo baš kao što je Kačarevo po Slaninijadi, Dolovo po Štrudlijadi, a Kikinda po Danima ludaje…
Autori fotografija: Branislav Denčić i Dušan Nikašinović