Veoma zanimljiva izložba inspirisana vasionom mogla se pogledati u petak, 8. decembra u Domu omladine. Preovladavale su makete Sunčevog sistema, a izradili su ih učenici petog razreda Osnovne škole „Vasa Živković” iz Pančeva. Našao se tu i jedan „Sputnjik”, rad polaznika grupe za geografiju u pančevačkom Regionalnom centru za talente „Mihajlo Pupin”.
Svom ovim kreativnim đacima je, osim ljubavi prema geografiji, zajednička i nastavnica tog predmeta koja im je tu ljubav prenela – Biljana Krstin.
Povod za ovu izložbu bila je činjenica da su polaznici Centra za talente u prošloj školskoj godini postigli izuzetan uspeh na dva značajna takmičenja, ali je to, po oceni organizatorke ovog događaja, Milice Duždević, prošlo nedovoljno zapaženo u Pančevu.
Milica je zato odlučila da organizuje izložbu i kreativnu radionicu sa dečjim piscem Stefanom Tićmijem i da tom prilikom deci koja su postigla taj veliki uspeh budu uručene diplome i slatki paketići kompanije „Jaffa”.
A o kakvom je zapravo uspehu reč ispričala nam je nastavnica Biljana Krstin:
– Deca iz grupe za geografiju Regionalnog centra za talente „Mihajlo Pupin” su u prošloj školskoj godini na Nacionalnoj geografskoj olimpijadi na Kopaoniku osvojila tri zlatne i tri bronzane medalje, a na Evropskoj geografskoj olimpijadi, gde je sve bilo na engleskom jeziku i gde su deca sedam dana boravila u kampu, ekipno su osvojili drugo mesto, dok je jedan učenik, Vojin Malić, osvojio je srebrnu medalju.
Uspesi đaka nastavnice Biljane Krstin nisu retkost, a grupa za geografiju u Centru za talente jedna je od najbrojnijih. Pitali smo nastavnicu u čemu je tajna uspeha njenih đaka, ali i kako joj polazi za rukom da tako veliki broj dece zainteresuje za svoj predmet.
– Tajna je zapravo samo u velikoj ljubavi prema prostoru. Geografija je prostorna nauka i deca koja su odmalena učena da posmatraju malo šire i dalje od onog što je u našim udžbenicima, vrlo lako zavole geografiju. Na to apsolutno utiču roditelji vaspitanjem i usmeravanjem deteta već od najranijeg detinjstva. U grupi je najviše dece koja su naučena da koriste enciklopedije u potrazi za znanjem. Moj zadatak je da ih inficiram geografijom i ako ih dobijem u petom razredu, dobila sam ih do kraja – kaže nastavnica.
Koliko joj sa „prenošenjem infekcije” dobro ide dovoljno govori činjenica da trenutno u grupi za geografiju RCT-a „Mihajlo Pupin” ima 35-oro dece, učenika sedmog i osmog razreda.
Pošto je izložba u Domu omladine trajala samo to jedno veče, evo videa koji produžava njeno trajanje:
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram