
Od oktobra do kraja decembra na našem portalu radi besplatno Onlajn savetovalište za mlade u okviru rubrike „Sa psihologom na ti”. Mladi uzrasta od 15 do 30 godina koji žive na teritoriji grada Pančeva imaju priliku da, putem kontakt-forme, postave pitanje psihologu – psihoterapeutu i da odgovor dobiju na svoj mejl.
Projekat Onlajn savetovalište za mlade „Sa psihologom na ti” realizuje Udruženje „Pančevački omladinski centar”, osnivač portala „Zdravo Pančevo”, uz podršku Grada Pančeva. Na pitanja mladih odgovara Jadranka Grujičić Đurić, psiholog i psihoterapeut iz Centra za edukaciju i lični razvoj „Psihogeneza”.
Pojedina pitanja i odgovore, koji bi mogli pomoći većem broju ljudi, objavljujemo i na našem portalu, u rubrici „Pitanja i odgovori”. Naravno, pisma čitalaca su izmenjena tako da se zaštiti njihova privatnost.
Ukoliko i vi želite da postavite pitanje psihologu, sve što treba da uradite jeste da popunite kontakt-formu koju ćete pronaći OVDE.
Evo jednog od brojnih pitanja koja su do sada stigla u naše onlajn savetovalište.
Pitanje
Poštovani, imam sina koji ima 17 godina, a pre dve godine su počeli problemi sa njim. Do svoje 15 godine bio je fin i miran dečak, osnovnu školu je završio sa odličnim uspehom, nikada nijedan problem nismo imali sa njim. Od početka srednje škole počeli su da se javljaju problemi. S obzirom na to da smo sa sela, on je u srednju putovao u grad.
U drugom polugodištu je počeo da izostaje sa časova, toliko neopravdanih je imao da je jedva završio godinu. Dolazio je kasno kući, svadljiv, neraspoložen, zahtevao je veći džeparac i više slobodnog vremena koje bi provodio u gradu. Supruga i ja smo mnogo razgovarali sa njim, vodili smo ga psihologu, testirali na drogu… on je postajao sve gori.
Saznali smo od njegovog drugara da ima devojku, što je i potvrdio i rekao nam da je ludo zaljubljen u nju i da ne zna šta bi da ga ona ostavi. Zbog nje odlazi u kladionicu, kako bi zaradio više novca i imao za izlaske, koje mi ne podržavamo. Svadljiv je, govori kako će da napusti školu i krenuti da radi, da želi svoj život i da ne može više sa nama.
Molim vas za savet i smernicu kako da komuniciramo sa njim, kako ne bismo napravili još veći problem.
Očajni roditelji
Odgovor psihologa
Dragi roditelji, adolescencija predstavlja prelazni period između detinjstva i zrelosti i to je jedna od najtežih etapa na putu kroz život. Dečaci, pa i vaš sin počinju sebe da vide kao odrasle ljude, iako to još nisu. U tom periodu povećava se zanimanje za suprotni pol i zbog toga ne treba da vas iznenađuje što se vaš sin ludo zaljubio.
Međutim, kad se adolescent zaljubi, njegovo ponašanje može da stvori problem u porodici: kasno dolaženje kući, zapostavljanje učenja, neraspoloženje zbog problema sa „voljenom osobom”, a iznad svega uporno odbijanje saveta koji se odnose na takve veze, naročito ako potiču od roditelja.
Sve je to prolazno. Prvo, važno je shvatiti da mladi nisu baš razumni u svojim tinejdžerskim godinama i da zbog toga nisu u stanju da svoj svet tumače pravilno. Emocionalna zrelost dolazi posle fizičke. Romantične veze iz detinjstva vrlo retko dugo traju. Razgovarajte sa svojim sinom. Adolescenti se često ustručavaju da razgovaraju sa roditeljima jer ih je sramota, plaše se da će im roditelj držati predavanja ili postavljati zahteve. Kad adolescenti postanu buntovni, roditelji mogu pasti u iskušenje da se udalje od njih.
Međutim, napuštanje dece u mladalačkom dobu nije pravo rešenje za problem. Kada adolescent poželi da razgovara sa roditeljem, treba ga pažljivo saslušati, ne prekidajući ga, jer samo kada pažljivo slušate, možete shvatiti šta vaš sin misli i šta zapravo želi. Često se događa da adolescent naleti na osudu i gnev roditelja, ali umesto toga treba im pokazati ljubav i razumevanje biranim rečima. Roditelji naročito treba da pokađžu ljubav onda kada adolescent napravi grešku i kada ih ne posluša.
Kao roditelji, svom sinu morate jasno objasniti zašto nešto ne sme da čini. Jasno saopštene, ovakve smernice predstavljaju veliku pomoć za mlade ljude. Kada su smernice jednom postavljene i roditelji i tinejdzeri ih moraju poštovati, ali i snositi posledice za njihovo nepoštovanje. Dogovorite se sa svojim sinom o slobodnom vremenu koje će imati i poštovati, o visini džeparca koji je vama prihvatljiv, o ciljevima koje će na mesečnom nivou realizovati u odnosu na školske zadatke i obaveze u porodici.
Strpljenje je ključ uspeha u vašem slučaju. Pokušajte da neko vreme poštujete uspostavljene smernice i videćete u kom pravcu se odnos menja.
Pitanje psihologu možete postaviti OVDE.