Na našem portalu radi besplatno Onlajn savetovalište za mlade „Sa psihologom na ti”. Mladi uzrasta od 15 do 30 godina koji žive na teritoriji grada Pančeva imaju priliku da, putem kontakt-forme, postave pitanje psihologu – psihoterapeutu i da odgovor dobiju na svoj mejl.
Projekat realizuje Udruženje „Pančevački omladinski centar” koje je osnivač portala „Zdravo Pančevo”, a sufinansira ga Grad Pančevo. Na pitanja mladih odgovara Jadranka Grujičić Đurić, psiholog i psihoterapeut iz Centra za edukaciju i lični razvoj „Psihogeneza“.
Pitanja možete postavljati do kraja ove godine, a pravo mesto za to je OVDE.
Evo jednog od pitanja koja su stigla u naše savetovalište. Ukoliko se pronađete u njemu, tu je i odgovor psihologa. (Podaci u pitanju su izmenjeni da bi se zaštitila privatnost)
Pitanje
Draga Jadranka, imam 19 godina, studiram pejzažnu arhitekturu i živim u Pančevu sa porodicom. Imam majku, oca i mlađu sestru i veliki problem u komunikaciji sa njima. Osećam se kao crna ovca u porodici i već nekoliko godina imam osećaj da me ne razumeju, da me smatraju čudakinjom. Stalno me propituju, proveravaju i negoduju kada je izbor mog društva u pitanju. Pored toga imam problem da im kažem da sam biseksualna, da mi se sviđaju i mladići i devojke . To niko iz moje porodice ne zna, jedino moji drugari, ali ja se teško nosim s tim. Šta da radim i na koji način da im kažem? Mia
Odgovor psihologa
Draga Mia, žao mi je zbog tvog osećaja neprilagođenosti i neshvaćenosti, a ujedno mi je drago zbog tvoje hrabrosti da iskoračiš iz svoje zone komfora i dozvoliš roditeljima da te upoznaju i prihvate takvom kakva jesi. Nekada je teško razumeti različitost, posebno kada je u pitanju seksualnost u našem društvu. S obzirom na to da je tvoje seksualno opredeljenje nekonvencionalno, teško da možeš očekivati potpunu prihvaćenost i razumevanje okoline.
Bez obzira šta je u pitanju, većina ljudi na različitost reaguje strahom i odbacivanjem, što nažalost možeš očekivati i u svom slučaju. Međutim, najteži je samo taj početni korak. Kroz vreme postajaće ti lakše jer ne moraš kriti ko si zaista, što će te poštedeti bespotrebnog gubitka energije na prikrivanje i smišljanje izgovora i razloga. Ono što je moj savet je da pripremiš i ojačaš sebe, da budeš svesna svog izbora i opredeljenja, ali i posledica koje on može imati u našem društvu. Kada kažem posledice, mislim na neodobravanje istopolnih brakova, marginalizovanje i etiketiranje .
Za početak možeš razmisliti kome bi prvom mogla reći. Da li postoji neko ko bi te mogao najbolje razumeti? Ko je osoba u porodici kojoj bi poslednjoj rekla i zbog čega? Možda će ti biti lakše, ako postupno gradiš mrežu razumevanja i podrške u kojoj će ti pomagati oni članovi porodice koji su otvorenijeg i liberalnijeg pristupa.
Pitanje psihologu možete postaviti OVDE.