Danas je u Gradskoj upravi Pančevo održana prva radionica u okviru projekta „Osnažena žena, jača porodica“ koji sprovodi Udruženje „321 Srbija“ uz podršku Ministarstva za brigu o porodici i demografiju.
Učestvovalo je ukupno 60 žena, organizovanih u dve grupe, koje su kroz radioničarski rad i obuku imale priliku da dobiju ideju za započinjanje sopstvenog biznisa, ali i odgovarajuću psihološku podršku.
Ovo je jedan od programa koji promovišu mere populacione politike i pružaju podršku porodicama, za koji je pomenuto ministarstvo putem javnog poziva obezbedilo bespovratna sredstva.
Današnjem događaju prisustvovala je i Sanja Patalov Stojadinović, članica Gradskog veća Grada Pančeva zadužena za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku. Ona je podsetila da lokalna samouprava u Pančevu već duži niz godina radi na unapređenju pronatalitetnih mera, a jedan od mehanizama je i ekonomsko osnaživanje žena, kako onih iz ranjivih grupa u društvu, tako i nezaposlenih žena koje nemaju mogućnost da se radno angažuju van kuće.
– Zahvaljujući sredstvima koje smo dobili od Ministarstva, razvili smo ideju projekta koji obuhvata praktične aktivnosti namenjene ženama iz seoskih i gradskih naselja sa teritorije Pančeva. Njima će biti omogućena edukacija za pokretanje sopstvenog biznisa kroz onlajn prodaju, kako bi se uskladili rad i roditeljstvo, u cilju jačanja uloge žena u porodici i zajednici. Grad Pančevo će nastaviti intenzivno da radi na kreiranju mera populacione politike koje odgovaraju na konkretno ustanovljene potrebe i da na taj način utiče na stabilizovanje i poboljšanje uslova funkcionisanja porodica – istakla je Sanja Patalov Stojadinović.
U sklopu realizacije projekta, održana je i psihološka radionica u okviru koje su psihoterapeuti kroz najsavremenije tehnike ženama pružili podršku da se osnaže u ulogama koje imaju u društvu, a sa krajnjim ciljem osnaživanja celokupne porodice.
– Značaj ovog projekta je izuzetno veliki, jer smo pokrili svaki segment u kome žena treba da bude osnažena. Kao stub porodice, žena će samim tim potom osnažiti i celu svoju porodicu. Cilj projekta je emocionalno, socijalno i ekonomsko osnaživanje. Drago nam je što je Grad Pančevo jedna od prvih sredina koja je prepoznala značaj ovog projekta i podržala ga već u drugom ciklusu. Danas smo sa ženama u okviru psihološke radionice radili na njihovom samopouzdanju i samopoštovanju. Dali smo im pregršt alata koje one mogu dalje da koriste u svojoj svakodnevici i da se osnaže u bilo kom polju kada krenu u preduzetničke vode – istakla je Sanja Đug, geštalt terapeut iz Udruženja „321 Srbija“.
Ona je ocenila da je u današnjem društvu veliki teret na ženama i da je zato važno da one traže podršku, što one pak u većini slučajeva nisu naučile da čine, već uglavnom sve obavljaju same.
Sanja Đug je napomenula da na stranici udruženja osnazenazena.rs žene iz cele Srbije mogu da dobiju psihološku podršku čak i ako nisu prisustvovale radionicama u nekom od gradova gde se one održavaju.