U prepunoj sali Mesne zajednice Kotež, u subotu, 29. aprila, održana je tradicionalna manifestacija „Heroji sa Košara – da se ne zaboravi” i komemorativni skup herojima iz južnog Banata stradalim na Košarama: Lazaru Tišmi iz Pančeva, Tiboru Cerni iz Debeljače i Đuli Dorinu iz Banatskog Novog Sela.
Ovaj događaj organizovali su Udruženje „Da se ne zaborave”, Humanitarna organizacija „Sačuvajmo porodicu” i Mesna zajednica Kotež uz podršku Grada Pančeva.
– Pre 24 godine, 9. aprila 1999. godine snage OVK, albanske vojske i NATO-a napale su rejon karaule Košare na jugoslovensko-albanskoj granici. Napad je bio silovit, iznenadio je Vojsku Jugoslavije. OVK je zauzela karaulu, ali nije uspela dublje da prodre na Kosovo i Metohiju, što je bio osnovni cilj napada. Vojska Jugoslavije imala je 108 poginulih, a OVK više od dve stotine. Posle pada karaule, stiglo je pojačanje od više stotina pripadnika Vojske Jugoslavije, tako da je linija fronta stabilizovana 19. aprila. Bitka za Košare je zvanično završena 14. juna 1999. godine, kada se Vojska Jugoslavije na osnovu Kumanovskog sporazuma povukla sa Košara sa snagama KFOR-a – rečeno je, između ostalog, na skupu.
Manifestaciji će prisustvovati heroji sa Košara, veterani i komandanti Bitke za Košare, porodice poginulih, te predstavnici Srpske pravoslavne crkve i Vojske Srbije, vojni izaslanici iz Ambasada Rusije i Belorusije u Srbiji i predstavnici Grada Pančeva na čelu sa predsednikom Skupštine Tigranom Kišem, koji se i obratio prisutnima na skupu.
Pored Kiša, govorili su i Branislav Raketić, predsednik MZ Kotež, otac protojerej stavrofor Radoslav Radmanović iz Crkvene opštine Pančevo, Srđan Krstić, potpredsednik udruženja „Da se ne zaborave”, Duško Šljivančanin, pukovnik u penziji, pukovnik Ljubinko Đurković, komandant odbrane Košara i počasni predsednik Udruženja „Da se ne zaborave”.
Prisutni su imali priliku da pogledaju i dokumentarni film sa autentičnim snimcima sa Košara, a sugerisano je da bi grad Pančevo trebalo da 29. april obeležava kao dan sećanja na heroje poginule na Košarama, kao i da bi Lazar Tišma trebalo da dobije svoju ulicu, tim pre što se o herojima sa Košara ne govori onoliko koliko bi trebalo, niti im država i društvo, po oceni većine govornika, ne daju dovoljno na značaju uprkos svim zaslugama.
U kulturno-umetničkom programu su učestvovali hor SMŠ „Jovan Bandur”, vokalna solistkinja Anđela Kovačević i guslar Aleksandar Taušan, a moderator je bila Zorana Šteković.
Pogledajte fotografije sa ove manifestacije: