Tajna vojvođanskog sira od dunja, odnosno poslastice kitnikez, razotkrivena je u prostorijama Crvenog krsta u Kovinu, u sredu, 20. decembra. Velikom broju žena koje su se tamo okupile recept su iz reči u nepcima opipljivu deliciju pretopile članice Udruženja „Vredne ruke žena Kovina”. Njihova radionica nosila je naziv „Izrada bakinog slatkiša sa osmehom”.
Čini se da je upravo osmeh tajni sastojak poslastice od dunja poreklom iz Austrougraske, uz koji su vam potrebna još svega tri-četiri sastojka: šećer, dunje, orasi i malo limunovog soka.
Ideja za ovu slatku radionicu potekla je od predsednice Udruženja „Vredne ruke žena Kovina” Mirjane Drenče koja je na radionici demonstrirala kako se priprema ovaj vojvođanski kolač.
– Ovaj stari zaboravljeni slatkiš datira još sa kraja 18. i početka 19. veka, kada je na ovim prostorima vladalo veliko siromaštvo. Tada ovde nije bilo čokolada, ratluka i eurokremova kao danas, ali je zato svaka kuća negde na kraju dvorišta imala dunju, pa se to voće kuvalo sa šećerom i tako je nastao kitnikez. Na kraju bi se, radi šmeka dodalo i malo oraha i to je to. Slatkiš se tada izlivao u plehove i sekao na kocke, a onda se čuvao negde u špajzu. Za decu je on predstavljao veliku radost – objasnila je Drenča.
Prema njenim rečima, recept se od tada nije promenio, samo je proces izrade malo modifikovan, jer se smesa danas izliva u kalupe i proizvod na kraju vizuelno lepše izgleda.
Podršku realizaciji radionice pružile su članice Kluba Crvenog krsta u Kovinu, a na kraju su svi imali posebno lep zadatak: da degustiraju kitnikez pripremljen na radionici. Bio je takav da će se tek naučeni recept sigurno ovih dana isprobavati u brojnim domaćinstvima širom Kovina.
A ako i vi želite da napravite kitnikez, evo najjednostavnijeg recepta, iako svaka domaćica ima svoju varijaciju na temu.
Sastojci:
- 1 kg dunja
- 800 g šećera
- sok od jednog limuna
Priprema:
Neoljuštene dunje naseckajte na kockice i kuvajte ih u vodi sa sokom od limuna. Kad omekšaju, ispasirajte ih i nastavite da ih kuvate sa šećerom oko 2 sata, dok se masa ne zgusne tako da bude čvršća od pekmeza. Znaćete da je dovoljno kada povučete varjaču, a ona za sobom ostavi trag tako da možete videti dno posude.
U dobijenu masu možete dodati oko 80 g seckanih oraha ili lešnika, a potom je prespite u modle, kalup ili pleh koje ste prethodno nauljili ili pokvasili.
Kada se masa dobro ohladi, kitnikez nasecite na komade i po želji pospite prah šećerom i ostavite ga da na suvom mestu odstoji nekoliko dana. Nakon toga ga možete jesti još mesecima. Kako se bude sušio, biće sve ukusniji. Prilikom pripreme, posluživanja i degustacije ne zaboravite na osmeh! Prijatno!
Fotografije: Turistička organizacija Opštine Kovin