Kada su Centar za socijalni rad „Solidarnost“ i Sigurna kuća Pančevo krajem avgusta raspisali konkurs za prvu Smotru dečjeg likovnog stvaralaštva pod nazivom „Linije spajanja“ namenjenu deci i omladini iz različitih ustanova socijalne zaštite širom Srbije, verovatno niko nije ni slutio koliko bi veliki odziv na ovaj konkurs mogao biti.
U samo nekoliko meseci u Pančevo je iz cele naše države pristiglo čak 350 radova iz 40 ustanova! Najviše crteža poslala su deca i njihovi vaspitači iz Beograda, Novog Sada, Subotice, Кragujevca, Niša, Sombora, Кikinde i Čačka.
Na kraju su izabrana 64 najuspešnija rada, od kojih je devet i nagrađeno (po tri u tri različite kategorije), a izložba tih radova otvorena je u petak, 25. novembra, u foajeu Kulturnog centra.
Važan datum
Datum otvaranja izložbe nije odabran slučajno budući da je 25. novembar Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i ujedno prvi dan globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” koja se obeležava širom planete. Takođe, 25. novembar važan je i za Pančevo, budući da je to dan kada je pre 11 godina, pod okriljem Centra za socijalni rad „Solidarnost” Pančevo, osnovana Sigurna kuća, odnosno Prihvatilište za žene i decu žrtve porodičnog nasilja.
Prema rečima Jasne Vujičić, rukovodioca Sigurne kuće, ovo prihvatilište je u proteklih 11 godina zbrinulo veliki broj žrtava nasilja.
– Otkada je počela sa radom Sigurna kuća pa sve do danas, zbrinuli smo preko 600 žena, pružili smo im podršku i pomogli im. Obavili smo i preko 5.000 telefonskih razgovora, koliko informativnih, toliko i savetodavnih i još nekoliko stotina savetodavnih razgovora u direktnom radu sa ženama žrtvama nasilja – rekla je Vujičić.
O čemu maštaju, čega se plaše…?
Ona se zahvalila svima koji su došli na otvaranje izložbe i na taj način pružili podršku deci i mladima koji kroz svoj likovni izraz i kreativnost uspostavljaju jedan poseban dijalog sa svetom oko sebe.
– Šta je to što oni rade, kako se osećaju, o čemu maštaju, čega se plaše, mi smo pokušali da saznamo kroz prvu Smotru dečjeg likovnog stvaralaštva za sve ustanove socijalne zaštite sa teritorije Srbije. Rezultati su prevazišli naša očekivanja. Prezadovoljni smo i prezahvalni našim kolegama koji su ono što svaki dan rade s decom izvadili iz arhive i poslali nam – rekla je Jasna Vujičić.
Milenko Čučković, član Gradskog veća zadužen za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja bio je u ime Grada na otvaranju izložbe.
– Koliko je uloga Sigurne kuće velika svakodnevno smo svedoci budući da je žrtava porodičnog nasilja i danas, kao i pre 11 godina, nedopustivo mnogo. Upravo zato su tu i Centri za socijalni rad da pruže dodatnu pomoć. Važno je da se i svi mi kao društvo maksimalno uključimo i zaštitimo žrtve nasilja kao i decu iz porodica u kojima se nasilje dešava – rekao je, između ostalog, Čučković.
Potrebno je više ovakvih konkursa
Prisutne je pozdravila i Sanja Patalov Stojadinović, v. d. direktorka Centra za socijalni rad:
– Naša deca su bogatstvo i naša radost, ali nažalost nemaju sva ona lepo i srećno detinjstvo. Zato smo mi tu kao ustanove i institucije da im pružimo podršku i zaštitu i da budemo najjači oslonac u njihovom odrastanju. Tema ovogodišnje Smotre je „Moji snovi“. Na našu adresu stigao je impresivan broj prelepih radova i naša komisija za izbor najboljih među njima bila je na teškim mukama. Manifestacija ovakvog tipa je po prvi put kod nas organizovana, a ovako veliki odziv nam ukazuje na potrebu da češće organizujemo ovakvu vrstu likovnog okupljanja – poručila je Patalov Stojadinović.
Žiri na mukama
Sve pristigle radove ocenjivao je žiri koji su činili mr Zoran Deranić, Ivana Markez Filipović, Kesnija Milosavljević i Čedomir Milosavljević. Oni su odabrali najuspešnije radove koji su zaslužili da se nađu na izložbi i po tri rada u tri kategorije koji su se naročito izdvojili i koji su zaslužili nagrade.
– Mislim da nema nikog ko nije ganut onim što su deca predstavila na ovoj izložbi. Pred nama se našao zaista veliki broj radova i ono što nam je bilo osnovno merilo pri selekciji jeste da potenciramo radove koji pokazuju individualnost te dece, gde možemo da vidimo njihovu ličnost i kreativnost, bez nekih upliva sa strane, uticaja interneta, preuzetih simbola koji su inače u opticaju kod dece. Smatrali smo da ovi radovi treba da budu svojevrstan putokaz. Mislim da bi trebalo uključivati više likovnih umetnika u rad sa decom iz ustanova socijalne zaštite, a mi koji smo u situaciji da brinemo o toj deci, da ih vaspitavamo i da ih učimo, sada smo bili u prilici da mi od njih nešto naučimo i da se podsetimo svega onoga što smo nekad imali i što smo negde usput izgubili – istakao je Deranić.
On je izrazio nadu da će ova izložba postati tradicionalna i da će se na narednoj smotri obezbediti video bim na kome će biti prestavljeni svi radovi koji na nju pristignu kako bi sva deca na taj način dobila svoje počasno mesto na manifestaciji.
Na otvaranju izložbe su nastupili hor „Vokal kids” i plesni studio „Lana”, a ovo je bila prilika i da Centar za socijalni rad i Sigurna kuća dodele zahvalnice dugogodišnjim saradnicima iz različitih ustanova, udruženja i preduzeća.
Ko su dobitnici?
Ovogodišnji dobitnici nagrada na konkursu „Linije spajanja“ su:
Mlađa grupa
- Centar za porodični smeštaj i usvojenje, Кragujevac
- CPSU Miloševac
- CPSU Niš
Starija grupa
- Dom „Miroslav Mika Antić“ Sombor
- Zavod za vaspitanje dece i omladine, RJ Centar za smeštaj dece i omladine bez pratnje roditelja ili staratelja Beograd
- Zavod RJ Centar za decu i omladinu sa izrečenom vaspitnom merom Beograd
Deca i omladina sa smetnjama u razvoju
- Dom „Veternik“ Novi Sad
- Ustanova za dnevni boravak dece i omladine „Oblutak“ Zaječar
- Dom „Dragutin Filipović Jusa“ Beograd.