Sinoć oko 21.50 u naselju Kotež 2 u Pančevu izbio je požar na novom dečjem igralištu. Intervenisali su vatrogasci i policija, a da je požar prijavljen potvrdio je za naš portal Željko Grujić, portparol Policijske uprave Pančevo. U kakvom je stanju igralište osvanulo, možete videti na fotografijama koje prate ovaj tekst.
Grujić nije mogao da precizira šta je bio uzrok požara, navodeći da će to utvrditi istraga, ali od očevidaca saznajemo da su požar najverovatnije izazvala deca, maloletnici i to petardama.
Željko Grujić je ovu priliku iskoristio da građankama i građanima Pančeva uputi apel koji se tiče upravo upotrebe pirotehnike ovih dana:
– Poslednji dani decembra uvek su vreme kada Ministarstvo unutrašnjih poslova upućuje građanima apel da tokom praznika ne koriste petarde i ostala pirotehnička sredstva. Usled nepravilne upotrebe pirotehnike može doći do teških povreda, opekotina, razderotina, a neretko i do povreda lica, šake i drugih delova tela koje mogu dovesti do invaliditeta. Pored uznemiravanja građana i narušavanja javnog reda i mira, nestručno rukovanje pirotehnikom može izazvati i požare.
Uprkos tim upozorenjima, dovoljno je u danima praznika pročitati vesti i izveštaje iz Hitne pomoći i spoznati da je bilo onih kojima apeli „na jedno uvo uđu, a na drugo izađu”. Ponekad su njihove povrede toliko teške, da posledice ostaju za ceo život.
Vatromet je zabranjen
Međutim, nisu samo povrede problem. Ni kupovina ni upotreba pirotehnike nisu dozvoljeni u našoj državi. Zakonom o zaštiti potrošača zabranjena je prodaja pirotehničkih sredstava maloletnicima. Ti proizvodi se mogu prodavati na malo samo u prodavnicama oružja i municije koje su za to specijalizovane, i to uz odobrenje MUP-a. Kupovinom kod neovlašćenih lica rizikujete da kupite neatestiran ili tehnički neispravan proizvod.
MUP podseća na to da je Zakonom o prometu eksplozivnih materija izričito zabranjena upotreba pirotehnike u zatvorenom prostoru i na javnim mestima gde se okuplja veći broj lica, kao i prodaja pirotehničkih sredstava maloletnicima. Izvođenje vatrometa mogu vršiti samo za to ovlašćena pravna lica na odobrenoj lokaciji, uz rešenje koje je izdalo Ministarstvo unutrašnjih poslova
Ako ste isplanirali da tokom praznika komšiluk i sugrađane iznenadite vatrometom koji ćete ispaliti s vrha zgrade, razmislite još jednom.
Trajne posledice
Posledice naizgled bezazlenog igranja petardama i pirotehnikom mogu biti nesagledive, a njihovo neoprezno korišćenje može vam zauvek promeniti život.
Teške povrede, kao što su opekotine, oštećenja sluha i vida, amputacije (najčešće prstiju), udisanje otrovnih isparenja (otrovni selen) i oštećenja imovine zbog nastanka požara i eksplozija, samo su neki od negativnih scenarija koji su „spakovani” u svako pirotehničko sredstvo.
Na nivou Srbije svake godine ima na desetine ozbiljnih povreda prouzrokovanih pirotehnikom. Takvi slučajevi se beleže i u našem gradu. Najčešće su u pitanju povrede prstiju i šake, kao i očiju, odnosno lica. Ipak, poslednjih godina je primetan manji broj ovakvih ozleda, što može da ukazuje na bolju kontrolu prometa i prodaje pirotehnike, kao i na veću svest roditelja o opasnostima kojima su njihova deca izložena kada koriste eksplozivne naprave.
Drakonske kazne
Paljenje pirotehničkih proizvoda ili pucanje moglo bi vas koštati i mnogo novca. Naime, Zakon o javnom redu i miru predviđa oštre novčane kazne za one koji na taj način narušavaju javni red i mir ili ugrožavaju sigurnost građana.
Kada je reč o paljenju pirotehnike, kazne iznose od 50.000 do 100.000 dinara, a umesto toga možete biti osuđeni i na rad u javnom interesu u trajanju od 40 do 120 sati. Pucanje iz vatrenog i drugog oružja ili imitacije oružja koštaće vas još više: od 100.000 do 150.000 dinara. Umesto novčane kazne, može vam biti određena i kazna zatvora od 30 do 60 dana. Ukoliko bilo koji od navedenih prekršaja izvrši grupa od tri i više lica – svi idu u zatvor na 30 do 60 dana.
Kada je reč o maloletnicima, za njih odgovornost snose roditelji, staratelji ili usvojitelji, koji na sebe „preuzimaju” i neku od pripadajućih, goreopisanih kazni, u skladu s prekršajem koje je dete napravilo.
Mislite na životinje
Za životinje je period novogodišnjih praznika veoma stresan. Njihov sluh je mnogo osetljiviji od ljudskog, pa buka od petardi i vatrometa može dovesti do ozbiljnih oštećenja.
Statistike potvrđuju da zbog upotrebe pirotehničkih sredstava svake godine od srčanog udara ugine preko 5.000 pasa. Pošto pas nije navikao na te zvuke i svetlosne efekte, biće pod velikim stresom, vrlo je moguće da će drhtati, pokušati da se sakrije ili čak i pobegne od vlasnika.
Čuvajte se ukrasa
Ministarstvo unutrašnjih poslova ističe da tokom novogodišnjih i božićnih praznika vatrogasci imaju povećan obim posla, što je jednim delom prouzrokovano neispravnim električnim uređajima koje koristimo kao ukrase.
Nadležni savetuju da te uređaje kupujete u ovlašćenim prodavnicama, kao i da prilikom upotrebe proverite da li se uređaj greje. Osim toga, takve ukrase ne ostavljajte uključene kada ne boravite u stanu.