Udruženje za podršku osobama sa intelektualnim teškoćama „Na pola puta” iz Pančeva, prošlu godinu ubeležiće u svojoj biografiji kao jednu od najznačajnijih u čitavom svom postojanju dugom 18 godina. Razlog tome je činjenica da je Udruženje 2024. godine dobilo podršku za svoj do sada najveći i najznačajniji projekat, od sigurno stotinu koliko ih je do sada uspešno realizovalo.
Kroz taj projekat, Udruženje je, zahvaljujući podršci Evropske unije, uspelo da kupi tri stana, namenjena korisnicima usluge stanovanja uz podršku. To znači da korisnici koji su do sada živeli u iznajmljenim stanovima, uz stalnu bojazan od potencijalne selidbe, koja je bivala i opravdana, sada imaju trajno stambeno rešenje.
O ovom projektu, samoj usluzi i značaju novih stanova za udruženje i same korisnike razgovarali smo sa Marinom Kurilj, direktorkom Udruženja „Na pola puta”.
Retkost je da u Srbiji neko udruženje putem projekta uspe da obezbedi prostor ili stan i da tako trajno reši potrebe svojih korisnika. O kakvom je tačno projektu reč?
– Ovo zaista jeste najznačajniji i najveći projekat koji je Udruženje „Na pola puta” realizovalo od 2006. godine, kada je osnovano, do danas. Projekat se zove „Obezbeđivanje održivosti usluge stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom”, realizovan je tokom 2024. godine kroz program „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji”, a sproveo ga je UNOPS u Srbiji. Kao što i sam naziv kaže, projekat se bavio obezbeđivanjem održivosti usluge stanovanja uz podršku, a to je usluga koju naše udruženje uspešno realizuje od osnivanja i za nju poseduje licencu. Grad Pančevo, kao jedna od retkih lokalnih samouprava u Srbiji, sufinansira i podržava funkcionisanje te usluge za svoje sugrađane koji imaju intelektualne teškoće. Usluga je do sada tako funkcionisala, s tim što Udruženje nije imalo u vlasništvu svoje stanove, već smo ih iznajmljivali.
O kakvoj je tačno usluzi reč?
– Usluga na neki način imitira porodičan život i omogućava odraslim osobama sa intelektualnim teškoćama da u onom trenutku kad njegova porodica i srodnici ili staratelji nemaju više mogućnosti da im pruže adekvatne uslove za kvalitetan život, dobiju smeštaj i podršku stručnog tima i da tako nastave život u otvorenoj sredini, a ne u instituciji gde je nivo poštovanja ljudskih prava izuzetno mali. Prema zakonu, ova usluga je dostupna korisnicima dugotrajno, do kraja života, odnosno do trenutka do kada im je ona potrebna.
Kakvu tačno vrstu podrške korisnici dobijaju i kako je usluga funkcionisala pre nego što ste kupili stanove?
– Korisnici usluge živeli su u stanovima u „redovnim” zgradama za kolektivno stanovanje u otvorenoj sredini i njihov život je sličan životu ostalih sugrađana, s tim što, kroz ovu uslugu, imaju dodatnu podršku onda kada im je onda potrebna pri obavljanju životnih aktivnosti, bilo da je u pitanju priprema obroka, održavanje prostora, odlazak u nabavku, plaćanje računa, odlazak u bioskop, na posao… Pre ovog projekta stanove u kojima su bili naši korisnici smo iznajmljivali po tržišnim cenama i birali smo ih u skladu sa propisanim standardima Ministarstva za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja.
Ukoliko do sada niste već imali priliku da se informišete o usluzi stanovanja uz podršku, ovaj film Udruženja „Na pola puta” poslužiće kao odlična ilustracija:
Kakve ste stanove uspeli da kupite kroz ovaj projekat?
– Naše udruženje je na ovom projektu dobilo sredstva da kupi, renovira i potpuno opremi svim stvarima, belom tehnikom, nameštajem i pokućstvom, tri stana u kojima će nastaviti pružanje usluge stanovanja uz podršku. Jedan stan se nalazi u centru grada i dva su u naselju Strelište. Uspeli smo da pronađemo adekvatne stanove koji zadovoljavaju sve propisane standarde i, što je takođe važno, nalaze se, kao i prethodni, blizu svih važnih resursa lokalne zajednice, kao što su Dom zdravlja, autobusko stajalište, kafići, prodavnice, apoteke i slično, što znači da su dobro povezani sa sadržajima koji su našim korisnicima bitni za kvalitetan život.
Da li su stanovi novi i ko je bio zadužen za njihovo opremanje?
– Jedan stan je bio nov, a dva stana je trebalo renovirati. Za sve te poslove smo bili zaduženi mi, članovi projektnog tima, pa je ovo bila prilika da se oprobamo i u nekim novim ulogama koje nisu usko vezane za naš uobičajeni posao, a to je socijalna zaštita i rad sa osobama s intelektualnim teškoćama. Sa mnogo radosti smo učestvovali u renoviranju i opremanju stanova i uživali smo u biranju nameštaja, boja, dezena i osmišljavanju savršenog prostora za naše korisnike, vodeći računa o njihovoj individualnosti i nastojeći da uzmemo u obzir sve njihove želje, potrebe i da prostor uskladimo sa onim što znamo da oni vole i da im znači, kako bi im život u novim stanovima bio što lepši i kako bi se brže i lakše prilagodili, s obzirom na to da je selidba za svakog čoveka uvek velika promena koja donosi značajan nivo stresa.
Korisnici su se već uselili u nove stanove. Koliko je činjenica da su to stanovi u vlasništvu udruženja značajna za njih?
– Činjenica da imamo naše stanove osigurala je održivost nas kao pružalaca usluge, budući da smo obezbedili prostornu sigurnost, a ujedno možemo da pružimo i sigurnost našim korisnicima. Oni će sada biti u tim stanovima dok god budu na usluzi i neće više nikada dolaziti u situaciju da moraju da se sele, da se privikavaju na novo okruženje, nove komšije i novi prostor. Ovo je zaista bila jedinstvena prilika, jer konkurs koji omogućava nevladinim organizacijama da kupe nekretninu je prava retkost. Po ovom konkursu, pored našeg udruženja, još sedam nevladinih organizacija u Srbiji koje pružaju uslugu socijalne zaštite dobile su mogućnost da adaptiraju ili kupe prostor u kome obavljaju usluge.
Da li ste u okviru ovog projekta dobili i neku dodatnu podršku?
– Jesmo. Pored kupovine i opremanja prostora, dobili smo podršku i da nesmetano nastavimo pružanje usluge kroz finansijsko osnaživanje, ali i da kvalitet te usluge podignemo na viši nivo. Omogućeno nam je, naime, da za naše korisnike organizujemo i neke dodatne aktivnosti u lokalnoj zajednici koje su unapredile kvalitet njihovog života, pre svega u domenu socijalnih potreba. Zahvaljujući dodatnim sredstvima obezbeđenim kroz projekat, oni su češće nego inače posećivali pozorišne predstave, bioskop, putovali su i slično, a njihovi utisci o svim tim doživljajima su više nego pozitivni. To je nama signal da smo dobro razumeli njihove potrebe i da možemo na adekvatan način da ih zadovoljimo. Ovim projektom smo unapredili uslugu i u smislu obezbeđivanja i unapređenja ljudskih resursa, i učinili smo da usluga nesmetano funkcioniše tokom cele godine, tako da je cilj projekta uspešno ostvaren na nekoliko različitih nivoa.
U nastavku pogledajte i film o realizaciji ovog velikog projekta koji je pripremio tim Udruženja „Na pola puta”:
Fotografije: Udruženje „Na pola puta”
Ovaj tekst je objavljen u okviru projekta „Obezbeđivanje održivosti usluge stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom“ koji se realizuje u okviru programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji“ koji finansira Evropska unija, a sprovodi UNOPS.