Izložba radova nastalih na 55. likovnoj koloniji „Deliblatski pesak”, održanoj od 28. jula do 4. avgusta prošle godine, otvorena je u četvrtak, 12. decembra u Narodnom muzeju u Pančevu.
Na koloniji, koju tradicionalno već više od pola veka organizuje Kulturno-prosvetna zajednica iz Pančeva, učestvovalo je devetnaestoro umetnika iz Srbije, Crne Gore, Egipta, Mađarske, Rumunije, Rusije i Severne Makedonije. Njihova dela nastala u Deliblatskom pesku brojni posetioci muzeja imali su priliku da premijerno pogledaju na otvaranju izložbe, a oni koji su propustili taj događaj, postavku mogu obići sve do 1. februara sledeće godine.
Radove su izložili: Patricija Bucko, Predrag Bačkonja, Jelena Vezmar, Nikola Velicki, Igor Gradinovački, Milan Đurić, Jelena Ilijin, Selena Junačkov, Olga Kopeina, Đorđe Milanković, Maja Poljak, Belis Pojatić, Ramy Rabie Alsheshtawy Elzazat, Isidora Stojanović, Slobodan Timčevski Linka, Maja Todić, Joškin Šiljan, Nikola Šunjkić i Šandor Šeberle Laslo.
Goste je na početku u ime domaćina pozdravio Miroslav Birclin, direktor Narodnog muzeja, a zatim je nešto više o postavci i razvojnom putu kolonije rekao istoričar umetnosti Dimitrije Jovanov, koji je napisao i uvodni tekst koji prati katalog izložbe.
– Iako nije među najstarijim kolonijama u Vojvodini, kolonija „Deliblatski pesak” od svog osnivanja 1969. godine, ostaje sa izvornim premisama i načinima realizacije, što je jedna od potvrda ne njene tvrdokornosti ili konzervativnosti, već njene snage. Slikarstvo je na koloniji dominantna disciplina iako su dobrodošli i grafičari i vajari. Pre 53 godine održana je prva zvanična izložba kolonije u Narodnom muzeju i tu su bili objedinjeni radovi sa dva saziva: sa kolonija iz 1969. i 1970. godine. Bili su to radovi kruga pančevačkih mladih likovnih umetnika. U međuvremenu je umetnička scena Pančeva toliko narasla da su mogućnost da učestvuju na koloniji dobili stvaraoci svih generacija. Potom kolonija postaje jugoslovenska, a zatim i internacionalna manifestacija i taj međunarodni karakter zadržava i danas – podsetio je Dimitrije Jovanov.
Goste je ispred Kulturno-prosvetne zajednice pozdravio Borislav Vranješ, jedan od koordinatora kolonije koji je izrazio zadovoljstvo što ova manifestacija istrajava u kontinuitetu i što je prate i kvalitetne izložbe.
Izložbu je otvorio Darko Ješić, član Gradskog veća Grada Pančeva zadužen za kulturu i omladinu,
– Umetnost predstavlja način da se povežemo sa svetom, ali i da se mi između sebe, kao ljudi, što bolje upoznamo, da se što bolje razumemo i da razumemo umetnost takvu kakva jeste. Radovi nastali u okviru 55. likovne kolonije „Deliblatski pesak“ svedoče o toj snazi stvaralaštva. Grad Pančevo će nastaviti da podržava ovu manifestaciju i ljude koji vode računa o ovoj likovnoj koloniji i njenoj zaostavštini – rekao je Ješić.
Koloniju su podržali Grad Pančevo i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.