Važan dan za Bijenale umetničkog dečjeg izraza (BUDI), koje u Pančevu traje od 15. maja do 15. juna, svakako je četvrtak, 18. maj. To je dan kada je Munjeviti Krinfolion, zaštitni znak i maskota Bijenala, dobio svoju stranicu na Vikipediji.
A stranicu su kreirala deca, polaznici BUDI radionice „Uredi Vikipediju” koja je u četvrtak održana u Osnovnoj školi „Jovan Jovanović Zmaj”. O tome kako se unose tekstovi i fotografije u najveću i najpoznatiju onlajn enciklopediju sa polaznicima je razgovarala Pančevka Nikolina Nina Šepić, devojka koja već tri godine zaredom nosi titulu najbolje urednice Vikipedije na svetu.
– Zadovoljna sam kako je prošla radionica, baš je bilo lepo raditi sa decom. Zahvalna sam uredniku dečjeg programa, osnivaču i umetničkom direktoru BUDI-ja, Branislavu Radovanoviću na podršci i pozivu da održim radionicu, kao i nastavniku OŠ „Jovan Jovanović Zmaj” Dragomiru Mašiću na prepuštenom času u informatičkom kabinetu, gde je održana radionica. Deca su pokazala veliko interesovanje za uređivanje Vikipedije i komentarisala su da im je unošenje podataka bilo zanimljivo i lako i baš mi je drago što sam uspela da im prenesem svoje znanje, ali i da ih motivišem da možda i sami počnu da uređuju Vikipediju – rekla je Nikolina.
Deca su na radionici uvežbala novu veštinu upravo na primeru teksta o Munjevitom Krinfolionu. I tako je ovaj nekadašnji plod mašte jednog deteta sada postao još življi i stvarniji u ovom realnom svetu.
– Munjeviti Krinfolion je izmaštano biće koje deci pomaže da poboljšaju svet, zaštitnik i zvanično obeležje Bijenala umetničkog dečijeg izraza, glumac i slikar. Po verovanjima dece koja su učestvovala na trećem BUDI-ju, Munjeviti Krinfolion predstavlja „lava ili pticu, magičnog konja sa očima i magičnim letećim krilima, zaštitnika dece, zmaja, noćnu lepoticu, letećeg ponija, Kintaljga, pegaza sa glavom sove, letećeg konja, pola pticu pola slona, pola sovu pola slona, pticu i plod dečije mašte” – ovako je u uvodnom delu na Vikipediji opisan Munjeviti Krinfolion.
Ceo tekst pročitajte OVDE.
Deca su baš uživala u radu sa Nikolinom, za koju imaju samo reči hvale. Bilo im je drago što su imali priliku da upoznaju nekog ko je toliko uspešan kao ona.
Za Ninu ste verovatno i vi čuli, jer su mediji širom Srbije pisali o njoj, budući da ova 24-godišnjakinja već tri godine zaredom osvaja prvo mesto na globalnom nivou u kampanji uređivanja referenci 1Lib1Ref na Vikipediji. Titutlu najbolje urednice Vikipedije na svetu osvojila je prvi put 2021. godine, a opravdala ju je i zadržala i prošle i ove godine.
Međutim, to nisu Nikolinini jedini uspesi kada je Vikipedija u pitanju.
– Pored ove kampanje, učestvovala sam i u takmičenju „Viki članci traže ilustracije” prošle godine, gde sam osvojila prvo mesto na lokalnom i treće na globalnom nivou. Prošle godine sam bila i učesnica takmičenja na Vikipodacima, organizovanog povodom Međunarodnog dana muzeja, i takođe sam osvojila prvo mesto – ističe Nina skromno, kao da to i nije neka velika vest.
Ova Pančevka učestvuje i u akcijama i uređivačkim maratonima koji se organizuju na Vikipediji. Pokrenula je i sama Vikiprojekat Biografija 2020. godine, akciju pisanja biografija 2021, 2022. i 2023. godine, kao i projekat Viki Srbija – put kulture i obrazovanja. To je deo godišnjeg plana Vikimedije Srbije, koji je Zadužbina Vikimedija zvanično prihvatila.
Nikolina je studentkinja master studija pedagogije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na katedri za predškolsku pedagogiju. Uz studije i rad na Vikipediji na srpskom jeziku, čiji je urednik od 7. novembra 2018, Nikolina pronalazi vremena i da uređuje i Vikipodatke, Vikimedijinu Ostavu i Vikicitat.
Takođe, volonterka je NURDOR-a, članica Pedagoškog društva Srbije, Centra za nestalu i zlostavljanu decu i Vikimedije Srbije. Kad smo rekli u naslovu da je reč o genijalnoj Pančevki, nismo nimalo preterali, zar ne?